Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 2 covers
suitable for :
KTM 390 DUKE 2014
KTM 390 DUKE 2015
KTM RC390 2016
KTM RC390 2017
| Item ID | 181743 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20140N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1220 g |
| Net weight | 720 g |
| Dimensions | 180×260×182 mm |
PUIG 20140N Engine Protectives Covers fitted for KTM 390 DUKE Schwarz
PU 20140N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping