Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself.
The kit includes 3 covers
suitable for :
KAWASAKI ZX-10R 2016
KAWASAKI ZX-10R 2017
KAWASAKI ZX-10RR 2017
KAWASAKI ZX-10RR 2018
KAWASAKI ZX-10RR 2019
KAWASAKI ZX-10R 2020
KAWASAKI ZX-10RR 2020
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2019
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2020
KAWASAKI ZX-10RR NINJA PERFORMANCE 2017
KAWASAKI ZX-10RR NINJA PERFORMANCE 2018
KAWASAKI ZX-10R 2015
KAWASAKI ZX-10R 2014
KAWASAKI ZX-10R 2013
KAWASAKI ZX-10R 2012
KAWASAKI ZX-10R 2011
KAWASAKI ZX-10R 2018
KAWASAKI ZX-10R 2019
KAWASAKI ZX-10R 2021
KAWASAKI ZX-10R 2022
KAWASAKI ZX-10RR 2021
KAWASAKI ZX-10RR 2022
KAWASAKI ZX-10RR 2023
KAWASAKI ZX-10R 2023
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2016
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2017
KAWASAKI ZX-10R NINJA KRT 2018
KAWASAKI ZX-10R NINJA PERFORMANCE 2016
KAWASAKI ZX-10R NINJA PERFORMANCE 2017
KAWASAKI ZX-10R NINJA PERFORMANCE 2018
KAWASAKI ZX-10R 2024
KAWASAKI ZX-10RR 2024
KAWASAKI ZX-10R 2025
KAWASAKI ZX-10RR 2025
| Item ID | 181736 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20133N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 10 g |
| Net weight | 840 g |
| Dimensions | 260×185×180 mm |
PUIG 20133N Engine Protectives Covers fitted for KAWASAKI ZX-10R Schwarz
PU 20133N Schwarz
| Availability: | Delivery times upon request |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping