Protect the fork of your bike and dress it up with a competition touch, with the PUIG axle slider PHB19. Machined from a nylon block, with a reduced weight of 265 gr and 40 mm long x 50 mm in diameter, it will be the perfect and integral protection for both the fork and the suspension. Its racing look will give your bike the Racing character that you appreciate so much and in addition to the black axle slider, PUIG gives the possibility of acquiring anodized rings with different colors to change the color of the piece according to the rider’s taste. Rings are sold separately from the slider.
PHB19 FRONT FORK PROTECTOR
suitable for :
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2016
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2017
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2018
KTM 1290 SUPERDUKE R 2018
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2019
KTM 1290 SUPERDUKE R 2020
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2020
KTM 1290 SUPERDUKE R 2021
KTM 1290 SUPERDUKE R 2022
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2022
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2023
KTM 1290 SUPERDUKE R 2023
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2024
KTM 1290 SUPERDUKE R 2024
KTM 1290 SUPERDUKE RR 2022
KTM 1290 SUPERDUKE RR 2023
KTM 1290 SUPERDUKE RR 2024
KTM 990 DUKE 2024
KTM 1390 SUPER DUKE R 2024
KTM 1390 SUPER DUKE R EVO 2024
KTM 1390 SUPER DUKE R 2025
KTM 1390 SUPER DUKE R EVO 2025
KTM 990 DUKE 2025
KTM 1290 SUPERDUKE R 2016
KTM 1290 SUPERDUKE R 2015
KTM 1290 SUPERDUKE R 2014
KTM 1290 SUPERDUKE R 2017
KTM 1290 SUPERDUKE R EVO 2022
KTM 1290 SUPERDUKE R EVO 2023
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2025
KTM 1390 SUPER DUKE R EVO 2026
KTM 990 DUKE 2026
KTM 1290 SUPERDUKE R 2019
KTM 1290 SUPERDUKE GT 2021
KTM 990 DUKE R 2026
| Item ID | 181719 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20111N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 880 g |
| Net weight | 380 g |
| Dimensions | 60×70×470 mm |
PUIG 20111N PHB19 Front Fork Protector fitted for KTM 1290 SUPERDUKE GT Schwarz
PU 20111N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping