Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
YAMAHA MT-09 TRACER 2015
YAMAHA MT-09 TRACER 2016
YAMAHA MT-09 TRACER 2017
YAMAHA TRACER 900 GT 2019
YAMAHA TRACER 900 GT 2020
YAMAHA TRACER 900 2019
YAMAHA TRACER 900 2020
YAMAHA TRACER 900 GT 2018
YAMAHA TRACER 900 2018
| Item ID | 184787 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20091N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 900 g |
| Net weight | 400 g |
| Dimensions | 20×255×450 mm |
PUIG 20091N Side tank protector fitted for YAMAHA MT-09 TRACER Schwarz
PU 20091N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping