Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
KAWASAKI VERSYS 1000 2016
KAWASAKI VERSYS 1000 2019
KAWASAKI VERSYS 1000 2020
KAWASAKI VERSYS 1000 2017
KAWASAKI VERSYS 1000 2018
KAWASAKI VERSYS 1000 2022
KAWASAKI VERSYS 1000 2023
| Item ID | 184774 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20077N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 760 g |
| Net weight | 260 g |
| Dimensions | 205×365×10 mm |
PUIG 20077N Side tank protector fitted for KAWASAKI VERSYS 1000 Schwarz
PU 20077N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping