Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
HONDA CBR1000RR FIREBLADE SP 2017
HONDA CBR1000RR FIREBLADE SP2 2017
HONDA CBR1000RR FIREBLADE 2017
HONDA CBR1000RR FIREBLADE 2018
HONDA CBR1000RR FIREBLADE SP 2018
HONDA CBR1000RR FIREBLADE SP2 2018
HONDA CBR1000RR FIREBLADE 2019
HONDA CBR1000RR FIREBLADE SP 2019
HONDA CBR1000RR FIREBLADE SP2 2019
| Item ID | 181681 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20074W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 900 g |
| Net weight | 400 g |
| Dimensions | 20×255×450 mm |
PUIG 20074W Side tank protector fitted for HONDA CBR1000RR FIREBLADE SP Transparent
PU 20074W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping