Renew the image of your motorcycle with a round headlight, with Puig’s innovative Up & Down bike windshield. Manufactured in 3mm high impact acrylic material that makes it highly resistant to impacts and strong against the inclemencies of the weather, this product stands out for its versatile design and for its easy assembly, but above all for the two screens that come together, which they allow it to regulate the height of the fairing providing total protection from the wind. The Up & Down windshield comes with the classic Puig instruction booklet to make for easy installation and enjoy it in a few minutes. This windshield is available for most models of round headlight on the market, but in case your model requires it, a special mounting kit is available. But only for some specific models. The part is tested by the German TÜV and contains ABE38007 approval certificate. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Up&Down
suitable for :
YAMAHA MT-09 2014
YAMAHA MT-07 2014
YAMAHA MT-09 2013
YAMAHA MT-07 2015
YAMAHA MT-09 2015
YAMAHA MT-07 2016
YAMAHA MT-09 2016
YAMAHA MT-07 2017
YAMAHA MT-07 2019
YAMAHA MT-07 2020
YAMAHA MT-07 ABS 2014
YAMAHA MT-07 ABS 2015
YAMAHA MT-07 ABS 2016
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2014
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2015
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2016
YAMAHA MT-07 MOTO CAGE 2017
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2013
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2014
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2015
YAMAHA MT-09 STREET RALLY 2016
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2013
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2014
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2015
YAMAHA MT-09 SPORT TRACKER 2016
YAMAHA MT-07 2021
YAMAHA MT-07 2018
YAMAHA MT-07 2022
YAMAHA MT-07 2023
YAMAHA MT-07 2024
YAMAHA MT-07 PURE 2023
YAMAHA MT-07 PURE 2024
| Item ID | 184679 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 1950H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2920 g |
| Net weight | 2420 g |
| Dimensions | 170×408×495 mm |
PUIG 1950H Up&Down fitted for YAMAHA MT-09 Getönt
PU 1950H Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping