Renew the image of your motorcycle with a round headlight, with Puig’s innovative Up & Down bike windshield. Manufactured in 3mm high impact acrylic material that makes it highly resistant to impacts and strong against the inclemencies of the weather, this product stands out for its versatile design and for its easy assembly, but above all for the two screens that come together, which they allow it to regulate the height of the fairing providing total protection from the wind. The Up & Down windshield comes with the classic Puig instruction booklet to make for easy installation and enjoy it in a few minutes. This windshield is available for most models of round headlight on the market, but in case your model requires it, a special mounting kit is available. But only for some specific models. The part is tested by the German TÜV and contains ABE38007 approval certificate. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Up&Down
suitable for :
KAWASAKI ER-6N 2012
KAWASAKI ER-6N 2013
KAWASAKI ER-6N 2014
KAWASAKI ER-6N 2015
KAWASAKI ER-6N 2016
KAWASAKI Z650 2017
KAWASAKI Z1000R 2017
KAWASAKI Z650 2018
KAWASAKI Z1000R 2018
KAWASAKI Z650 2019
KAWASAKI Z900 2019
KAWASAKI Z1000R 2019
KAWASAKI Z1000R 2020
KAWASAKI Z1000R EDITION 2017
KAWASAKI Z1000R EDITION 2018
KAWASAKI Z1000R EDITION 2019
KAWASAKI Z1000R EDITION 2020
KAWASAKI Z1000R PERFORMANCE 2017
KAWASAKI Z1000R PERFORMANCE 2018
KAWASAKI Z1000R PERFORMANCE 2019
KAWASAKI Z1000R PERFORMANCE 2020
KAWASAKI Z900 2017
KAWASAKI Z900 2018
KAWASAKI Z900 2020
KAWASAKI Z900 2021
KAWASAKI Z650 2020
KAWASAKI Z650 2021
KAWASAKI Z650 2022
KAWASAKI Z900 2022
KAWASAKI Z650 2023
KAWASAKI Z900 2023
KAWASAKI Z650 2024
KAWASAKI Z900 2024
KAWASAKI Z650 2026
KAWASAKI Z650 2025
| Item ID | 184675 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 1948H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2800 g |
| Net weight | 2300 g |
| Dimensions | 170×408×495 mm |
PUIG 1948H Up&Down fitted for KAWASAKI ER-6N Getönt
PU 1948H Windshield Up&Down Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping