Add protection and safety to your motorcycle with Puig’s R19 Frame sliders. These protectors guarantee integral protection of the chassis and engine of your motorcycle, as well as providing additional protection to your knees with the included rubber endings. The carefully designed pucks made of Nylon will fit perfectly with the looks of your bike, as it does not extend from the handlebar and touch before the footrests. The sliders are offered with gray rubber by default, but Puig has a wide variety of colors available to fit your motorcycle’s look. In addition to the rubber spare parts, Puig also offers spare parts for Nylon sliders portion. It should be noted that each protector is manufactured for a specific motorcycle model. Assembly is very easy and the part comes with an instruction booklet, so you can quickly enjoy the slider.
R12
suitable for :
KAWASAKI Z750 2005
KAWASAKI Z1000 2005
KAWASAKI Z750S 2005
KAWASAKI Z750 2004
KAWASAKI Z1000 2003
KAWASAKI Z1000 2004
KAWASAKI Z1000 2006
KAWASAKI Z750 2006
KAWASAKI Z750S 2006
| Item ID | 181604 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 1860N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1200 g |
| Net weight | 700 g |
| Dimensions | 64×132×236 mm |
PUIG 1860N R19 Frame Sliders fitted for KAWASAKI Z750 Schwarz
PU 1860N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping