Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
KTM 1190 ADVENTURE 2013
KTM 1190 ADVENTURE 2014
KTM 1050 ADVENTURE 2015
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2015
KTM 1190 ADVENTURE 2015
KTM 1050 ADVENTURE 2016
KTM 1190 ADVENTURE 2016
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2016
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2017
KTM 1090 ADVENTURE 2017
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2017
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2018
KTM 1090 ADVENTURE 2018
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2019
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2020
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2024
KTM 1090 ADVENTURE 2021
KTM 1090 ADVENTURE 2022
KTM 1090 ADVENTURE 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2025
Puig Tec 9026N Fender extension compatible for KTM 1050 Adventure / 1190 Adventure / 1290 Adventure deep black Set
Kotflügel Verlängerung KTM 1050 Adventure / 1190 Adventure / 1290 Adventure tief schwarz
- verwendbar für Hersteller-Marke-Type : z.B. KTM
- Modell 1050 Adventure / 1190 Adventure / 1290 Adventure
- EG ABE Nummer 9026N
- Marke vom Lieferant Puig Tec
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 69
- Produktgruppe Lieferant (Familie) 69
- Artikel-Nummer 9026N
| Item ID | 29364 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9026N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 134×212×30 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9026N Front fender extension fitted for KTM 1190 ADVENTURE Schwarz
PU 9026N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping