Replace your motorcycle's original license plate holder with the Puig license plate support, which, thanks to its elevated position, provides a sporty look to your bike. The set combines steel parts with an epoxy-painted finish and polyamide elements, achieving a significant weight reduction compared to the original holder. The installation of the part is very simple and comes with detailed instructions. This license plate holder is designed to make use of the original indicators and license plate light. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
FIXED OR ADJUSTABLE IN TILT
suitable for :
DUCATI MONSTER 1200 S 2017
DUCATI SUPERSPORT 939 2017
DUCATI SUPERSPORT 939 S 2017
DUCATI MONSTER 797 2017
DUCATI MONSTER 821 2018
DUCATI SUPERSPORT 939 S 2018
DUCATI MONSTER 1200 S 2018
DUCATI SUPERSPORT 939 S 2019
DUCATI MONSTER 797 2018
DUCATI MONSTER 797 2019
DUCATI MONSTER 821 2019
DUCATI MONSTER 1200 S 2019
DUCATI MONSTER 1200 2020
DUCATI MONSTER 1200 S 2020
DUCATI MONSTER 797 2020
DUCATI MONSTER 821 2020
DUCATI SUPERSPORT 939 S 2020
DUCATI SUPERSPORT 950 2021
DUCATI SUPERSPORT 950 S 2021
DUCATI SUPERSPORT 950 2022
DUCATI SUPERSPORT 950 S 2022
DUCATI SUPERSPORT 950 S 2023
DUCATI SUPERSPORT 950 2023
DUCATI MONSTER 797+ 2017
DUCATI MONSTER 797+ 2018
DUCATI MONSTER 797+ 2019
DUCATI MONSTER 797+ 2020
DUCATI 900 SS SUPERLIGHT 1991
DUCATI 900 SS SUPERLIGHT 1992
DUCATI 900 SS SUPERLIGHT 1993
DUCATI 900 SS SUPERLIGHT 1994
DUCATI 900 SS SUPERLIGHT 1995
DUCATI 900 SS SUPERLIGHT 1996
DUCATI 900 SS SUPERLIGHT 1997
DUCATI SUPERSPORT 950 2024
DUCATI SUPERSPORT 950 S 2024
DUCATI SUPERSPORT 939 2019
DUCATI SUPERSPORT 939 2020
DUCATI SUPERSPORT 939 2021
DUCATI SUPERSPORT 939 S 2021
DUCATI SUPERSPORT 939 2018
DUCATI MONSTER 1200 2017
DUCATI MONSTER 1200 2018
DUCATI MONSTER 1200 2019
DUCATI SUPERSPORT 950 2025
DUCATI SUPERSPORT 950 S 2025
License plate support Ducati Monster 797 2017- / Monster 821 2018-
License plate support Ducati Monster 797 2017- / Monster 821 2018-, Puig
PUIG license supports are made of steel 2mm which gives you an assurance of quality product. These are painted with EPOXI paint that avoid rust. Available in black. These articles comes with instructions and it is easy to assemble. Fixed or adjustable on inclination depending on models. Universal and specific part number with blinker lodging. Back light included. License supports are not delivered with turnlights.
Original connectors are not supplied to connect the license light.
The license support is not designed to install the original turnlight.
- type: License plate support Puig Ducati Monster 797 2017- / Monster 821 2018-
- Manufacturer Part Number: 9496N
- Produzent: Puig
Art.No: 9496N
| Item ID | 18557 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9496N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1360 g |
| Net weight | 860 g |
| Dimensions | 178×231×171 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9496N License Plate Holders fitted for DUCATI MONSTER 1200 S Schwarz
PU 9496N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping