The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair passenger
suitable for :
DUCATI MONSTER 1200 R 2019
DUCATI MONSTER 1200 R 2020
DUCATI MONSTER 1200 R 2018
DUCATI MONSTER 1200 R 2017
DUCATI MONSTER 1200 R 2016
| Item ID | 39632 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8778N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×87×87 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 8778N Vintage Footpegs fitted for DUCATI MONSTER 1200 R Schwarz
PU 8778N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping