The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair pilot
suitable for :
YAMAHA FZS1000 FAZER 2002
YAMAHA FZS1000 FAZER 2003
YAMAHA FZS1000 FAZER 2004
YAMAHA FZS1000 FAZER 2001
YAMAHA FZS1000 FAZER 2005
YAMAHA FZ1 FAZER 2006
YAMAHA FZ1 FAZER 2007
YAMAHA FZ1 FAZER 2008
YAMAHA FZ1 FAZER 2009
YAMAHA FZ1 FAZER 2010
YAMAHA FZ1 FAZER 2011
YAMAHA FZ8 2011
YAMAHA FZ1 FAZER 2012
YAMAHA FZ8 2012
YAMAHA FZ1 2006
YAMAHA FZ1 2007
YAMAHA FZ1 2008
YAMAHA FZ1 2009
YAMAHA FZ1 2010
YAMAHA FZ1 2011
YAMAHA FZ1 2012
YAMAHA FZ1 2013
YAMAHA FZ1 FAZER 2013
YAMAHA FZ8 2013
YAMAHA FZ8 FAZER 2011
YAMAHA FZ8 FAZER 2012
YAMAHA FZ1 FAZER 2014
YAMAHA FZ1 2014
YAMAHA FZ8 2014
YAMAHA FZ8 2015
YAMAHA FZ1 2015
YAMAHA FZ1 FAZER 2015
YAMAHA FZ8 2016
| Item ID | 39327 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6455N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 45×85×115 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6455N Vintage Footpegs fitted for YAMAHA FZS1000 FAZER Schwarz
PU 6455N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping