The Puig standard windscreen is a spare component of the original one. The dimensions, cut and shape of the oem screens are maintained, but with Puig's manufacturing quality and the recognized flexibility and resistance to impacts used for its products. This windscreen has a rounded edge of more than 2 mm in thickness, necessary to be certified by the German TÜV. Check if the part is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Easy to assemble, it is supplied with installation tips so that any user can replace the original screens easily. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
MEASUREMENTS (HEIGHT X WIDTH): -
suitable for :
KAWASAKI ZX-10R 2010
KAWASAKI ZX-10R 2009
KAWASAKI ZX-10R 2008
| Item ID | 37011 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 4627A |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 960 g |
| Net weight | 460 g |
| Dimensions | 0×0×0 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 4627A Standard Screen fitted for KAWASAKI ZX-10R Blau
PU 4627A Blau
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping