For an individual conversion of the headlamp.
Precisely processed lamp holders in a class of their own, whichHeadlight conversion on your Cruiser, Chopper or Nakedbike optically complete.
The clamps are available in different diameters from 35 to 59 mm for common bikes.
The strutsis available in different lengths, choose the version that suits your vehicle. (LONG, SHORT or EXTRA SHORT)
The Long Variant is also available without indicator mounting.
Clamps andStruts of the LSL lamp holders are milled from aluminium and anodised for weather resistance.
The aluminium clamps have a width of 17 mm.
By a lateral offset of the contact surfaces, thethe mounting of the lamp struts a difference of 20 mm can be compensated.
So the use is also possible with different fork widths or lamp sizes.
As spare part or forlater conversion it is possible to buy the clamps or struts separately.
These articles fit to this product: Headlight
Dimensions:
WITH/WITHOUT BLINKER CONNECTION (LANG)
X = 97 mm
Y = 74mm
WITH BLINKER RECEPTACLE (SHORT)
X = 82 mm
Y = 74 mm
X = 55 mm
Y = 70 mm
X = 55 mm
Y = 70 mm
Supply:
Lamp brace set, milled aluminium, black
Lamp clamp set,Milled aluminium, black
Note:
The headlight should be fixed with a M8 screw (not included).
For mounting on Triumph Bonneville, Scrambler and Thruxtonmodels, the original ignition lock is installed. Please order the LSL ignition lock holder with your model.
| Item ID | 209500 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 143LT55K |
| Manufacturer | PW |
| Manufacturing country | |
| Content | 1 piece |
| Weight | 100 g |
| Net weight | 90 g |
| Dimensions | ×× mm |
PW 143LT55K LSL Lamp holder 55mm, short, with indicator holder
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping