Direct Evolution of the Trafic Model, the Urban windshield is the latest development by Puig in scooter windshields and has been designed to satisfy the needs of customers who demanded a higher product for this segment of motorcycles. This new windshield created by Puig has a cosmopolitan design, developed especially for urban use and will protect you from the wind and the weather while improving aerodynamic capacity. Made of 3mm polycarbonate, material highly resistant to both impacts and wind, is available in two different finishes: clear or light smoke. Puig offers this fairing with a special kit to adapt the Urban fairing to specific models of Scooter. If you do not find your motorcycle reference in our catalog, a universal model is available that comes with a mounting kit. To facilitate the assembly work, all the models of fairings bring with them the classic brochure of instructions of assembly from Puig. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Urban
suitable for :
YAMAHA WHY 50 1999
YAMAHA WHY 50 2000
YAMAHA WHY 50 2001
YAMAHA WHY 50 2002
YAMAHA WHY 50 2003
YAMAHA WHY 50 2004
YAMAHA WHY 50 2005
YAMAHA WHY 50 2006
YAMAHA WHY 50 2007
YAMAHA WHY 50 2008
YAMAHA WHY 50 2009
YAMAHA WHY 50 2010
YAMAHA WHY 50 2011
YAMAHA WHY 50 2012
YAMAHA WHY 50 2013
YAMAHA WHY 50 2014
YAMAHA WHY 50 2015
YAMAHA WHY 50 2016
YAMAHA WHY 50 2017
YAMAHA WHY 50 2018
YAMAHA WHY 50 2019
YAMAHA WHY 50 2020
YAMAHA WHY 50 2021
YAMAHA WHY 50 2022
YAMAHA WHY 50 2023
| Item ID | 239890 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 8484W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1960 g |
| Net weight | 1460 g |
| Dimensions | 125×411×466 mm |
PUIG 8484W Urban fitted for YAMAHA WHY 50 Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping