Replace your motorcycle’s windscreen with PUIG’s touring windscreen. Manufactured in acrylic of 3-4 mm according to the motorcycle model to guarantee maximum protection from the wind, improving the aerodynamics of the piece and possible debries that may impact you during your ride. In addition, it comes with a variable visor that will redirect the wind even more while achieving a great sense of comfort on board your machine. This visor is fixed to the touring windscreen by screws, since the screen comes with the holes already made to facilitate assembly. Note: not all touring windscreen models come with a visor. The windshield has a rounded contour of> = 2mm, complying with the TÜV regulations. For assembly, PUIG provides instructions with mounting tips, so you can quickly enjoy the touring windscreen on your motorcycle. The piece is available in smoked finish and also in transparent finish. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): -
suitable for :
DUCATI MULTISTRADA 1200 2015
DUCATI MULTISTRADA 1200 S 2015
DUCATI MULTISTRADA 1200 2016
DUCATI MULTISTRADA 1200 S 2016
DUCATI MULTISTRADA 1200 ENDURO 2016
DUCATI MULTISTRADA 950 2017
DUCATI MULTISTRADA 1200 2017
DUCATI MULTISTRADA 1200 S 2017
DUCATI MULTISTRADA 1200 ENDURO 2017
DUCATI MULTISTRADA 1260 S 2018
DUCATI MULTISTRADA 1260 S D AIR 2018
DUCATI MULTISTRADA 950 2018
DUCATI MULTISTRADA 1200 ENDURO 2018
DUCATI MULTISTRADA 950 2019
DUCATI MULTISTRADA 1260 S 2019
DUCATI MULTISTRADA 1260 S D AIR 2019
DUCATI MULTISTRADA 950 2020
DUCATI MULTISTRADA 1260 S 2020
DUCATI MULTISTRADA 1260 S D AIR 2020
DUCATI MULTISTRADA 950 S 2019
DUCATI MULTISTRADA 950 S 2020
DUCATI MULTISTRADA 950 2021
DUCATI MULTISTRADA 950 S 2021
DUCATI MULTISTRADA 950 2022
DUCATI MULTISTRADA 950 2023
DUCATI MULTISTRADA 950 S 2022
DUCATI MULTISTRADA 950 S 2023
DUCATI MULTISTRADA 950 SPEICHENRAD 2021
DUCATI MULTISTRADA 950 SPEICHENRAD 2022
DUCATI MULTISTRADA 950 SPEICHENRAD 2023
DUCATI MULTISTRADA 950 2024
DUCATI MULTISTRADA 950 S 2024
DUCATI MULTISTRADA 950 SPEICHENRAD 2024
DUCATI MULTISTRADA 1260 2019
DUCATI MULTISTRADA 1260 2018
DUCATI MULTISTRADA 1260 2020
DUCATI MULTISTRADA 1260 ENDURO 2019
DUCATI MULTISTRADA 1260 ENDURO 2020
DUCATI MULTISTRADA 950 2025
DUCATI MULTISTRADA 950 S 2025
DUCATI MULTISTRADA 950 SPEICHENRAD 2025
| Item ID | 237777 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 7624W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1680 g |
| Net weight | 1180 g |
| Dimensions | 550×600×105 mm |
PUIG 7624W Touring Windshield with Visor fitted for DUCATI MULTISTRADA 1200 Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping