The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair passenger
suitable for :
APRILIA RSV4 2009
APRILIA RSV4 2010
APRILIA RSV4 2011
APRILIA TUONO V4R 2011
APRILIA RSV4 2012
APRILIA TUONO V4R 2012
APRILIA RSV4 FACTORY 2013
APRILIA TUONO V4R 2013
APRILIA RSV4 FACTORY 2014
APRILIA TUONO V4R 2014
APRILIA RSV4 FACTORY 2021
APRILIA RSV4 FACTORY 2022
APRILIA RSV4 FACTORY 2023
APRILIA RSV4 2021
APRILIA RSV4 2022
APRILIA RSV4 2023
APRILIA RSV4 2024
APRILIA RSV4 FACTORY 2024
APRILIA TUONO V4 1100 2026
APRILIA TUONO V4 1100 2025
| Item ID | 38660 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6865N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×87×88 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6865N Vintage Footpegs fitted for APRILIA RSV4 Schwarz
PU 6865N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping