Protect one of the most vulnerable parts of the motorcycle with the PUIG engine cover protector. Made of 4mm polypropylene, ultralight material, this accessory guarantees greater durability and resistance of the block to the possible impacts it may receive while riding. In order to preserve the aesthetics of the motorcycle, the protective cover can be purchased in matt finish and attaches to the motorcycle by screwing it onto the motor housing itself. The Puig Track protective covers are included in the FIM ELIGIBLE PARTS FOR COMPETITION LIST 2026, having surpassed the highest safety criteria required in the top competitions, where these items can make the difference between finishing a race or having to abandon due to the damages caused. The covers incorporate indicators so that when motorcycles experience a fall and slide across the track, scraping the covers, the marshals can see at what moment their replacement is mandatory.
The kit includes 2 covers
suitable for :
APRILIA RS 457 2024
APRILIA RS 457 2025
APRILIA RS 457 2026
APRILIA TUONO 457 2025
APRILIA TUONO 457 2026
| Item ID | 239825 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 22248N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1330 g |
| Net weight | 830 g |
| Dimensions | 180×260×180 mm |
PUIG 22248N Engine Covers Track for Championship fitted for APRILIA RS 457 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping