The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair pilot
suitable for :
HUSQVARNA SVARTPILEN 125 2024
TRIUMPH SPEED 400 2024
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2024
HUSQVARNA VITPILEN 125 2024
HUSQVARNA SVARTPILEN 125 2025
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2025
HUSQVARNA VITPILEN 125 2025
TRIUMPH SPEED 400 2025
HUSQVARNA VITPILEN 401 2024
HUSQVARNA VITPILEN 401 2025
| Item ID | 239684 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 22148N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 44×87×114 mm |
PUIG 22148N Vintage Footpegs fitted for HUSQVARNA SVARTPILEN 125 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping