Enhance the sporty image and improve ergonomics with Puig clutch and brake levers. With a modern and sporty design, the Puig clutch and brake levers are the ideal complement to personalize the image of your motorcycle. Machined from an aluminum block, they are light as well as resistant, they have a black anodized finish to give them a perfect finish and easy to combine with most motorcycles on the market. They also feature an adjustable toe piece, allowing for quick and easy adjustments to each rider’s preferred position based on their needs and riding style. The lever is not adjustable in extension, but it is adjustable radially. Both the base of the clutch lever and the brake lever incorporate a rubber coating with non-slip grooves to improve grip and feel when using them.
ADJUSTABLE GEAR SHIFT PEDAL
suitable for :
YAMAHA XSR700 2021
YAMAHA XSR700 2022
YAMAHA TRACER 7 2021
YAMAHA XSR700 2023
YAMAHA TRACER 7 2022
YAMAHA TRACER 7 2023
YAMAHA TRACER 7 GT 2021
YAMAHA TRACER 7 GT 2022
YAMAHA TRACER 7 GT 2023
YAMAHA TRACER 7 2024
YAMAHA TRACER 7 GT 2024
YAMAHA XSR700 2024
YAMAHA XSR700 2025
YAMAHA MT-07 2025
YAMAHA TRACER 7 2025
YAMAHA MT-07 2026
YAMAHA TRACER 7 2026
YAMAHA XSR700 2026
YAMAHA TRACER 7 GT 2025
YAMAHA TRACER 7 GT 2026
YAMAHA MT-07 2021
YAMAHA MT-07 2022
YAMAHA MT-07 2023
YAMAHA MT-07 2024
YAMAHA MT-07 PURE 2023
YAMAHA MT-07 PURE 2024
| Item ID | 237870 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21779A |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 700 g |
| Net weight | 200 g |
| Dimensions | 53×118×220 mm |
PUIG 21779A Adjustable Gear Shift Pedal fitted for YAMAHA XSR700 Blau
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping