Give your Piaggio Vespa GTS all the aerodynamic protection you are looking for with the new GTS Sport Windscreen from Puig. Designed in Barcelona, ??using the most innovative technology, and made of high-end CN acrylic material, the new Puig GTS Sport Windscreen will become your best ally against inclement weather and gusty winds, as well as being strong and resistant to possible impact or splashes during the route. The aesthetic line of your motorcycle will not be affected, on the contrary, it will enhance one of the most emblematic models in the world of motorcycles, giving it a more sport character and it is available in light smoked and dark smoked finish. The assembly of the new GTS Sport windshield is a very simple task, achievable in 20 minutes, and without the need for specific mechanical knowledge. Fixed to the support of the rear mirrors. The piece meets the most demanding safety regulations on the market and has the German TÜV certificate. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (LENGTH X WIDTH): 220 x 375 mm
suitable for :
VESPA GTS 300 2023
VESPA GTS 300 SUPER 2023
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2023
VESPA GTS 300 SUPER 2024
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2024
VESPA GTS 300 2024
VESPA GTS 300 2025
VESPA GTS 300 SUPER 2025
VESPA GTS 300 SUPER SPORT 2025
VESPA GTS 310 2025
VESPA GTS 310 2024
VESPA GTS 125 2023
VESPA GTS 125 2024
VESPA GTS 125 2025
VESPA GTS 125 SUPER 2023
VESPA GTS 125 SUPER 2024
VESPA GTS 125 SUPER 2025
VESPA GTS 125 SUPER SPORT 2023
VESPA GTS 125 SUPER SPORT 2024
VESPA GTS 125 SUPER SPORT 2025
VESPA GTS 125 2026
VESPA GTS 125 SUPER 2026
VESPA GTS 125 SUPER SPORT 2026
VESPA GTS 310 2026
VESPA GTS 310 SUPER 2026
VESPA GTS 310 SUPER SPORT 2026
VESPA GTS 310 SUPER TECH 2026
VESPA GTS 125 SUPER 2023
VESPA GTS 125 SUPER 2024
VESPA GTS 125 SUPER 2025
VESPA GTS 125 SUPER 2026
| Item ID | 237849 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21768W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1440 g |
| Net weight | 940 g |
| Dimensions | 98×369×322 mm |
PUIG 21768W GTS Sport fitted for VESPA GTS 300 Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping