Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 280 X 270 MM
suitable for :
HONDA CB500F 2016
HONDA CB500F 2017
HONDA CB500F 2018
HONDA CB500F 2020
HONDA CB500F 2021
HONDA CB500F 2022
HONDA CB500F 2023
HONDA CB500F 2024
HONDA CB500F 2019
| Item ID | 233658 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21412W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1380 g |
| Net weight | 880 g |
| Dimensions | 159×368×320 mm |
PUIG 21412W New Generation Sport fitted for HONDA CB500F Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping