It consists of a central body made of polyamide (impact and abrasion resistant) and two pieces (front and rear) made of thermoplastic elastomer to absorb possible impacts with the rider. Its racing design has an aerodynamic character with the use of side wings that in turn have the function of absorbing part of the impact in the event of a fall given their conical configuration. To personalize the slider, the elastic parts (front and back) can be purchased in different colors. Protector compatible with all the references that mounted the Pro protector.
PRO 2.0.
suitable for :
KAWASAKI Z650 2017
KAWASAKI Z650 2018
KAWASAKI Z650 2019
KAWASAKI Z650 2020
KAWASAKI Z650 2021
KAWASAKI Z650 2022
KAWASAKI Z650 2023
KAWASAKI Z650 2024
KAWASAKI Z650S 2026
KAWASAKI Z650 2026
KAWASAKI Z650 2025
| Item ID | 232782 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21372N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 2020 g |
| Net weight | 1520 g |
| Dimensions | 96×189×347 mm |
PUIG 21372N Pro 2.0 Frame Sliders fitted for KAWASAKI Z650 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping