Protect the fork of your bike and dress it up with a competition touch, with the PUIG axle slider PHB19. Machined from a nylon block, with a reduced weight of 265 gr and 40 mm long x 50 mm in diameter, it will be the perfect and integral protection for both the fork and the suspension. Its racing look will give your bike the Racing character that you appreciate so much and in addition to the black axle slider, PUIG gives the possibility of acquiring anodized rings with different colors to change the color of the piece according to the rider’s taste. Rings are sold separately from the slider.
PHB19 FRONT FORK PROTECTOR
suitable for :
TRIUMPH TIGER 1200 GT 2022
TRIUMPH TIGER 1200 GT PRO 2022
TRIUMPH TIGER 1200 GT EXPLORER 2022
TRIUMPH TIGER 1200 RALLY PRO 2022
TRIUMPH TIGER 1200 RALLY EXPLORER 2022
TRIUMPH TIGER 1200 GT 2023
TRIUMPH TIGER 1200 GT EXPLORER 2023
TRIUMPH TIGER 1200 GT PRO 2023
TRIUMPH TIGER 1200 RALLY EXPLORER 2023
TRIUMPH TIGER 1200 RALLY PRO 2023
TRIUMPH TIGER 1200 GT 2024
TRIUMPH TIGER 1200 GT EXPLORER 2024
TRIUMPH TIGER 1200 GT PRO 2024
TRIUMPH TIGER 1200 RALLY EXPLORER 2024
TRIUMPH TIGER 1200 RALLY PRO 2024
TRIUMPH TIGER 1200 GT EXPLORER 2025
TRIUMPH TIGER 1200 GT PRO 2025
TRIUMPH TIGER 1200 RALLY EXPLORER 2025
TRIUMPH TIGER 1200 RALLY PRO 2025
| Item ID | 232590 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21277N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1060 g |
| Net weight | 560 g |
| Dimensions | 293×435×50 mm |
PUIG 21277N PHB19 Front Fork Protector fitted for TRIUMPH TIGER 1200 GT Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping