Give your motorcycle that off-road touch that you are looking for with the off-road footpegs from Puig. Designed specifically for each motorcycle model, this piece has maximum structural strength and minimum weight with a perfect design. Made of high-performance Ergal 7075 aluminum, they will be strong and resistant. In addition, its anodized finish is available in different colors. To guarantee maximum grip, the off-road footpegs incorporate stainless steel dropouts that can be replaced in case of wear. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
PAIR OF FOOTRESTS
suitable for :
YAMAHA TENERE 700 2020
YAMAHA TENERE 700 2021
YAMAHA TENERE 700 2022
YAMAHA TENERE 700 2023
YAMAHA TENERE 700 2024
YAMAHA TENERE 700 2025
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2025
YAMAHA TENERE 700 2026
YAMAHA TENERE 700 RALLY EDITION 2026
| Item ID | 232478 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 21203A |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 900 g |
| Net weight | 400 g |
| Dimensions | 60×170×170 mm |
PUIG 21203A Footpegs Off-Road fitted for YAMAHA TENERE 700 Blau
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping