The Puig front plate will be the perfect option to enhance the racing look and the retro image of your motorcycle. Previously thought of as the base for carrying the numbers for racing motorcycles, Puig decided to design a plate that would keep that look so characteristic in new machines with a retro-vintage image. Made of ABS material highly resistant to possible impacts. The front plate is available in two finishes, matt black or carbon look. And it comes in two different shapes, symmetric and asymmetric. In addition, it has the German approval certificate ABE 38007. The Puig front plate is available for the most popular models of retro-vintage motorcycles, in this case a specific mounting kit is offered. In addition, Puig also has a reference available to mount the front plate with a universal mounting kit to adapt the plate on retro bikes that do not have specific hardware. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
suitable for :
HONDA CMX 1100 REBEL 2021
HONDA CMX 1100 REBEL 2022
HONDA CMX 1100 REBEL 2023
HONDA CMX 1100 REBEL 2024
HONDA CMX 1100 REBEL 2025
HONDA CMX 1100 REBEL DCT 2021
HONDA CMX 1100 REBEL DCT 2022
HONDA CMX 1100 REBEL DCT 2023
HONDA CMX 1100 REBEL DCT 2024
HONDA CMX 1100 REBEL DCT 2025
HONDA CMX 1100 REBEL 2026
HONDA CMX 1100 REBEL DCT 2026
| Item ID | 219955 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20821C |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1200 g |
| Net weight | 700 g |
| Dimensions | 230×320×2 mm |
PUIG 20821C Front Plate ABS fitted for HONDA CMX 1100 REBEL Carbon look
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping