Protect yourself from any impact or object you may encounter on the road with the Touring PUIG Screen. Manufactured in high impact acrylic of 3 or 4 mm (depending on the model), it increases the safety and protection of the driver, its highest height being the differential point with the rest of the screens. The screens has a rounded contour in 2mm, complying with the regulations of the German TÜV. Our screens are delivered with assembly and aerodynamic study instructions, according to models. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 515 X 465 MM
suitable for :
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2024
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2025
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2024
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2025
| Item ID | 219943 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20816F |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1620 g |
| Net weight | 1120 g |
| Dimensions | 500×531×65 mm |
PUIG 20816F Touring Plus Screen fitted for KTM 1290 SUPER ADVENTURE R Stark getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping