Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
TRIUMPH THRUXTON 1200R 2016
TRIUMPH THRUXTON 1200R 2017
TRIUMPH THRUXTON 1200R 2018
TRIUMPH THRUXTON 1200R 2019
TRIUMPH THRUXTON 1200RS 2020
TRIUMPH THRUXTON 1200RS 2021
TRIUMPH THRUXTON 1200RS 2022
TRIUMPH THRUXTON 1200RS 2023
TRIUMPH THRUXTON 1200RS 2024
TRIUMPH THRUXTON 1200RS 2025
| Item ID | 219935 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20810N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 540 g |
| Net weight | 40 g |
| Dimensions | 1×160×220 mm |
PUIG 20810N Front fender extension fitted for TRIUMPH THRUXTON 1200R Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping