Give more protection to your motorcycle with the front fender extension from PUIG. The extension is made of ABS material which is highly resistant to impacts, it will be the ideal protection to prevent debris coming from the front wheel and impacting the body of your motorcycle or directly against you. The extension comes in black finish to match the look of your motorcycle. PUIG, has a specific extesion for the most popular motorcycles models on the market: for naked, type R, crosstourer, etc. For its installation, PUIG provides rivets to install the fender extension to ensure a permanent attachment to the motorcycle's original mudguard. Only for reference 9203N - it is offered with glue for its installation. Together with the part and in order to facilitate its assembly, PUIG provides tips to facilitate the placement of the part to your motorcycle.
Front fender extension
suitable for :
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2019
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2020
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2021
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2022
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC 2023
TRIUMPH SCRAMBLER 1200X 2024
TRIUMPH SCRAMBLER 1200X 2025
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2020
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2023
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2022
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2021
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2019
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2024
TRIUMPH SCRAMBLER 1200XE 2025
| Item ID | 219933 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20808N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 128×225×38 mm |
PUIG 20808N Front fender extension fitted for TRIUMPH SCRAMBLER 1200XC Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping