Give your motorcycle more stability and support surface while it is parked with the new Puig kickstand extension. Designed to prevent possible falls of the motorcycle while it is parked. This piece, with a 100% wider base than the original, allows parking on soft or uneven surfaces with greater safety. It is a mixed piece, with a part in stainless steel and the other machined from an aluminum block with rear anodizing. These materials provide great resistance while maintaining a low weight (110-160g depending on the model). This product will prevent the motorcycle from suffering any setback when not in use.
Model with Standard suspension
suitable for :
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2024
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2025
| Item ID | 219930 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20805N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 700 g |
| Net weight | 200 g |
| Dimensions | 25×130×175 mm |
PUIG 20805N Kickstand Extension with Standard Suspension fitted for KTM 1290 SUPER ADVENTURE S Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping