Offer greater protection to the swingarm of your motorcycle with the new PHB 19 rear axle slider from PUIG. Machined from a nylon block with a reduced weight of 265 gr, it will protect this delicate area of your motorcycle while it reinforces the suspension. In addition to the protective function, its design inspired by the "Racing" style will show the true competitive character of your bike. Caps in color black are supplied along with the axle sliders. If you want to add a touch of color to the piece, you can buy anodized rings with the color that best suits the looks of your bike.
PHB19 SWING ARM PROTECTOR
suitable for :
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2021
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2022
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2023
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2024
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2025
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2024
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2025
KTM 1390 SUPER ADVENTURE R 2026
KTM 1390 SUPER ADVENTURE R 2025
KTM 1390 SUPER ADVENTURE S 2025
KTM 1390 SUPER ADVENTURE S 2026
KTM 1390 SUPER ADVENTURE S EVO 2025
KTM 1390 SUPER ADVENTURE S EVO 2026
| Item ID | 219926 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20801N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 840 g |
| Net weight | 340 g |
| Dimensions | 58×73×462 mm |
PUIG 20801N PHB19 Swing Arm Protector fitted for KTM 1290 SUPER ADVENTURE R Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping