Customize the side of your motorcycle's tank with the Puig side tank protectors. Manufactured in rubber, they provide a unique and sporty look to the motorcycle, avoiding scratches in a sensitive area. Thanks to the Onedesign design, this piece gives the tank greater grip and increases the rider's control over the bike. In addition, it make you feel the pleasant touch of the rubber and it’s easy to place along the lines of the deposit itself. To maintain the look of the motorcycle, the tank protectors can be purchased in black and there are different sizes suitable for a given motorcycle model.
Tank Pads Set
suitable for :
YAMAHA TRACER 7 2021
YAMAHA TRACER 700 GT 2020
YAMAHA TRACER 7 2022
YAMAHA TRACER 7 2023
YAMAHA TRACER 7 GT 2021
YAMAHA TRACER 7 GT 2022
YAMAHA TRACER 7 GT 2023
YAMAHA TRACER 7 GT 2024
| Item ID | 219826 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20741N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 680 g |
| Net weight | 180 g |
| Dimensions | 13×166×261 mm |
PUIG 20741N Side tank protector fitted for YAMAHA TRACER 7 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping