Puig's Sport screens are designed under the concepts of aesthetics and functionality in equal parts, for riders looking for an accessory that enhances the look of their bike. These screens match the lines of the bike thanks to the different colors available. In turn, they aerodynamically protect the rider by offering a clear and optimal field of view for relatively short trips or urban riding. Its compact dimensions, slightly smaller than the original screen if any, provide the rider with remarkable protection and a feeling of comfort, as well as a sporty aesthetic without diminishing the rider's field of vision. Designed and manufactured in Barcelona with the most advanced technologies, Puig Sport domes are made of 3 or 4mm thick acrylic material, available in various colors. Its finish has rounded edges to offer maximum safety, complying with German TÜV regulations. All Sport screens come with their aerodynamic study comparing our screen with the original in order to see the results extracted from the virtual wind tunnel and its real performance. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (LENGTH X WIDTH): 390 x 365 mm
suitable for :
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2025
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2025
DUCATI MULTISTRADA V4 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 2025
DUCATI MULTISTRADA V4S 2024
DUCATI MULTISTRADA V4S 2023
DUCATI MULTISTRADA V4S 2022
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2021
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2022
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2023
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2024
DUCATI MULTISTRADA V4S 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 RS 2025
DUCATI MULTISTRADA V4S 2025
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 RS 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 2026
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2026
DUCATI MULTISTRADA V4S 2026
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2026
DUCATI MULTISTRADA V4 RS 2026
| Item ID | 219805 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20729W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1820 g |
| Net weight | 1320 g |
| Dimensions | 166×359×417 mm |
PUIG 20729W Sport Screen fitted for DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping