Offer greater protection to the swingarm of your motorcycle with the new PHB 19 rear axle slider from PUIG. Machined from a nylon block with a reduced weight of 265 gr, it will protect this delicate area of your motorcycle while it reinforces the suspension. In addition to the protective function, its design inspired by the "Racing" style will show the true competitive character of your bike. Caps in color black are supplied along with the axle sliders. If you want to add a touch of color to the piece, you can buy anodized rings with the color that best suits the looks of your bike.
PHB19 SWING ARM PROTECTOR
suitable for :
DUCATI MONSTER 937 2021
DUCATI MONSTER 937 PLUS 2021
DUCATI MONSTER 937 SP 2023
DUCATI MONSTER 937 SP 2024
DUCATI MONSTER 937 SP 2025
DUCATI MONSTER 937 2022
DUCATI MONSTER 937 PLUS 2022
DUCATI MONSTER 937 2023
DUCATI MONSTER 937 PLUS 2023
DUCATI MONSTER 937 2024
DUCATI MONSTER 937 PLUS 2024
DUCATI MONSTER 937 2025
DUCATI MONSTER 937 PLUS 2025
| Item ID | 219788 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20717N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 880 g |
| Net weight | 380 g |
| Dimensions | 58×71×464 mm |
PUIG 20717N PHB19 Swing Arm Protector fitted for DUCATI MONSTER 937 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping