The next-generation tailpieces from Puig stand out for their aggressive design and appeal in leaving the rear of the motorcycle uniquely prepared for the rider. By converting the bike into a single-seater, it acquires a personalized and sporty aesthetic, resembling racing motorcycles. Its carefully studied design aims to lighten the rear, simplifying the bike's lines. Additionally, we incorporate a 4mm thick black neoprene foam in the front area of the tailpiece to enhance rider comfort when crouched at high speeds. Designed and manufactured near the Circuit de Catalunya in Montmeló, Barcelona, this piece is made from matte black ABS plastic, glossy black, or a durable and lightweight 3mm thick carbon-like material. Its installation is very straightforward, as the Puig tailpiece uses the same or similar anchoring system to make the tailpiece installation as simple as possible. Depending on the model, Puig tailpieces include a kit of adhesives to maintain the bike's colors with the installed product.
Rear Seat Cowls
suitable for :
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2021
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2022
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2023
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2020
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2025
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2024
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2025
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE 2024
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2020
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2021
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2022
HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE SP 2023
| Item ID | 219765 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20705C |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1700 g |
| Net weight | 1200 g |
| Dimensions | 160×372×321 mm |
PUIG 20705C Rear Seat Cowls fitted for HONDA CBR1000RR-R FIREBLADE Carbon look
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping