The next-generation tailpieces from Puig stand out for their aggressive design and appeal in leaving the rear of the motorcycle uniquely prepared for the rider. By converting the bike into a single-seater, it acquires a personalized and sporty aesthetic, resembling racing motorcycles. Its carefully studied design aims to lighten the rear, simplifying the bike's lines. Additionally, we incorporate a 4mm thick black neoprene foam in the front area of the tailpiece to enhance rider comfort when crouched at high speeds. Designed and manufactured near the Circuit de Catalunya in Montmeló, Barcelona, this piece is made from matte black ABS plastic, glossy black, or a durable and lightweight 3mm thick carbon-like material. Its installation is very straightforward, as the Puig tailpiece uses the same or similar anchoring system to make the tailpiece installation as simple as possible. Depending on the model, Puig tailpieces include a kit of adhesives to maintain the bike's colors with the installed product.
Rear Seat Cowls
suitable for :
YAMAHA YZF-R1 2020
YAMAHA YZF-R1 2021
YAMAHA YZF-R1 2022
YAMAHA YZF-R1 2023
YAMAHA YZF-R1 2024
YAMAHA YZF-R1M 2025
YAMAHA YZF-R1 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2025
YAMAHA YZF-R1 RACE 2026
| Item ID | 219763 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20703J |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1480 g |
| Net weight | 980 g |
| Dimensions | 162×365×317 mm |
PUIG 20703J Rear Seat Cowls fitted for YAMAHA YZF-R1 Mattschwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping