The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair passenger
suitable for :
INDIAN FTR 1200 2019
INDIAN FTR 1200 2020
INDIAN FTR 1200S 2019
INDIAN FTR 1200S 2020
INDIAN FTR 1200 2021
INDIAN FTR 1200S 2021
INDIAN FTR 1200 2022
INDIAN FTR 1200S 2022
INDIAN FTR 1200 2023
INDIAN FTR 1200 R CARBON 2023
INDIAN FTR 1200 RALLY 2019
INDIAN FTR 1200 RALLY 2020
INDIAN FTR 1200 RALLY 2021
INDIAN FTR 1200 RALLY 2022
INDIAN FTR 1200 RALLY 2023
INDIAN FTR 1200 SPORT 2023
INDIAN FTR 1200 2024
INDIAN FTR 1200 R CARBON 2024
INDIAN FTR 1200 RALLY 2024
INDIAN FTR 1200 SPORT 2024
INDIAN FTR 1200 2025
INDIAN FTR 1200 R CARBON 2025
INDIAN FTR 1200 RALLY 2025
INDIAN FTR 1200 SPORT 2025
| Item ID | 219369 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20466N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 620 g |
| Net weight | 120 g |
| Dimensions | 45×85×85 mm |
PUIG 20466N Vintage Footpegs fitted for INDIAN FTR 1200 Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping