The Vintage 2.0 frame slider is a reinterpretation of the first crash pads, with cylindrical and robust shapes. Its double section and central grooves give it a slimmer look without losing muscle. The optional incorporation of the rubber rings has a double function: they protect the rider from possible blows and allow the frame slider to be personalized with its range of colors. At a dimensional level, it has the same length as the long R12 / R19 protector (85mm), so it can be exchanged in all the references where these frame sliders are mounted. Like all Puig frame sliders, it is made of Polyamide in order to guarantee great resistance to impact and good friction capacity.
Vintage 2.0 Frame Sliders
suitable for :
INDIAN FTR 1200 2019
INDIAN FTR 1200 2020
INDIAN FTR 1200S 2019
INDIAN FTR 1200S 2020
INDIAN FTR 1200 2021
INDIAN FTR 1200S 2021
INDIAN FTR 1200 2022
INDIAN FTR 1200S 2022
INDIAN FTR 1200 2023
INDIAN FTR 1200 R CARBON 2023
INDIAN FTR 1200 RALLY 2019
INDIAN FTR 1200 RALLY 2020
INDIAN FTR 1200 RALLY 2021
INDIAN FTR 1200 RALLY 2022
INDIAN FTR 1200 RALLY 2023
INDIAN FTR 1200 SPORT 2023
INDIAN FTR 1200 2024
INDIAN FTR 1200 R CARBON 2024
INDIAN FTR 1200 RALLY 2024
INDIAN FTR 1200 SPORT 2024
INDIAN FTR 1200 2025
INDIAN FTR 1200 R CARBON 2025
INDIAN FTR 1200 RALLY 2025
INDIAN FTR 1200 SPORT 2025
| Item ID | 188064 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20463N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1820 g |
| Net weight | 1320 g |
| Dimensions | 105×185×352 mm |
PUIG 20463N Vintage 2.0 Frame Sliders fitted for INDIAN FTR 1200 Schwarz
PU 20463N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping