Add extra protection to your Crosstourer motorcycle’s handguards with the PUIG extension handguards. Manufactured in PMMA (Polymethylmethacrylate) hard material and highly resistant to possible scratches, it’s the best option to redirect the breeze and protect both the motorcycle and the rider. For a perfect harmony with the looks of your motorcycle, PUIG offers the handguard extensions in different colors: clear smoked, dark smoked and transparent, like the protective screens. This part is only available for certain motorcycle models and can be consulted in our catalog and website. PUIG provides an instruction booklet and a mounting kit to facilitate the installation of the part to the motorcycle.
Handguards Extension
suitable for :
TRIUMPH TIGER 900 2020
TRIUMPH TIGER 900 GT 2020
TRIUMPH TIGER 900 GT LOW 2020
TRIUMPH TIGER 900 GT PRO 2020
TRIUMPH TIGER 900 RALLY 2020
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2020
TRIUMPH TIGER 900 GT 2021
TRIUMPH TIGER 900 GT LOW 2021
TRIUMPH TIGER 900 GT PRO 2021
TRIUMPH TIGER 900 RALLY 2021
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2021
TRIUMPH TIGER 900 2021
TRIUMPH TIGER 900 2022
TRIUMPH TIGER 900 GT 2022
TRIUMPH TIGER 900 GT PRO 2022
TRIUMPH TIGER 900 RALLY 2022
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2022
TRIUMPH TIGER 900 GT LOW 2022
TRIUMPH TIGER 900 GT 2023
TRIUMPH TIGER 900 GT PRO 2023
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2023
TRIUMPH TIGER 900 RALLY 2023
TRIUMPH TIGER SPORT 850 2020
TRIUMPH TIGER SPORT 850 2021
TRIUMPH TIGER SPORT 850 2022
TRIUMPH TIGER SPORT 850 2023
TRIUMPH TIGER 900 2023
TRIUMPH TIGER 900 GT LOW 2023
TRIUMPH TIGER 900 GT ARAGON 2023
TRIUMPH TIGER 900 GT RALLY ARAGON 2023
TRIUMPH TIGER SPORT 850 2024
TRIUMPH TIGER SPORT 850 2025
TRIUMPH TIGER 900 GT 2024
TRIUMPH TIGER 900 GT 2025
TRIUMPH TIGER 900 GT PRO 2024
TRIUMPH TIGER 900 GT PRO 2025
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2024
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2025
TRIUMPH TIGER 900 RALLY PRO 2026
| Item ID | 219309 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20378W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1600 g |
| Net weight | 1100 g |
| Dimensions | 159×377×323 mm |
PUIG 20378W Handguards Extension fitted for TRIUMPH TIGER 900 Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping