Offer greater protection to the swingarm of your motorcycle with the new PHB 19 rear axle slider from PUIG. Machined from a nylon block with a reduced weight of 265 gr, it will protect this delicate area of your motorcycle while it reinforces the suspension. In addition to the protective function, its design inspired by the "Racing" style will show the true competitive character of your bike. Caps in color black are supplied along with the axle sliders. If you want to add a touch of color to the piece, you can buy anodized rings with the color that best suits the looks of your bike.
PHB19 SWING ARM PROTECTOR
suitable for :
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2020
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2021
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2022
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2023
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2024
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2025
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2024
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS 2025
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2020
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2021
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2022
HONDA CRF1100L AFRICA TWIN 2023
| Item ID | 219258 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20280N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 900 g |
| Net weight | 400 g |
| Dimensions | 60×70×467 mm |
PUIG 20280N PHB19 Swing Arm Protector fitted for HONDA CRF1100L AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping