The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair pilot
suitable for :
DUCATI MULTISTRADA V2S 2022
DUCATI MULTISTRADA V2S 2023
DUCATI DESERT X 2022
DUCATI DESERT X 2023
DUCATI DESERT X 2024
DUCATI MULTISTRADA V2S 2024
DUCATI DESERT X 2025
DUCATI MULTISTRADA V2S 2025
DUCATI DESERT X RALLY 2024
DUCATI DESERT X RALLY 2025
DUCATI MULTISTRADA V4 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 2024
DUCATI MULTISTRADA V4S 2024
DUCATI MULTISTRADA V4S 2023
DUCATI MULTISTRADA V4S 2022
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2021
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2022
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2023
DUCATI MULTISTRADA V4S SPORT 2024
DUCATI MULTISTRADA V4S 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 PIKES PEAK 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2021
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2022
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2023
DUCATI MULTISTRADA V4 RALLY 2024
DUCATI MULTISTRADA V4 RS 2024
DUCATI DESERT X 2026
DUCATI DESERT X RALLY 2026
DUCATI MULTISTRADA V2S 2026
| Item ID | 219247 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 20269N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 580 g |
| Net weight | 80 g |
| Dimensions | 57×83×80 mm |
PUIG 20269N Vintage Footpegs fitted for DUCATI MULTISTRADA V2S Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping