If you want to renew your motorcycle's headlight with a round one, but your option is a short screen, the Vision windshield will fit perfectly with your motorcycle. Following the line of Puig Street Screens, the Puig Vision stands out because of the quality of its design, giving it that personal touch so demanded by riders. The windshield also increases the aerodynamic capacity and it is very resistant to possible impacts. Precisely for this reason, the Vision windshield offers the possibility of choosing the finish from either black or carbon-like and later we can choose the color of the screen that we will mount on the semi-fairing. This screen is adaptable to the vast majority of motorcycle in the market and its installation will be an easy task, thanks to the instructions that are offered with the piece. In addition, the mounting of the piece will be perfect because of its two attachment points. The piece has been tested by the German TÜV and has the ABE 38188 approval. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Carbon look fairing
suitable for :
KAWASAKI Z900RS 2019
KAWASAKI Z900RS 2020
KAWASAKI Z900RS 2021
KAWASAKI Z900RS 2022
KAWASAKI Z900RS 2023
KAWASAKI Z900RS 2024
KAWASAKI Z900RS 2025
KAWASAKI Z900RS 2018
KAWASAKI Z900RS SE 2023
KAWASAKI Z900RS SE 2022
KAWASAKI Z900RS SE 2024
KAWASAKI Z900RS SE 2025
KAWASAKI Z900RS 2026
KAWASAKI Z900RS SE 2026
| Item ID | 232348 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 024CN |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 10 g |
| Net weight | 740 g |
| Dimensions | 360×340×170 mm |
PUIG 024CN Vision fitted for KAWASAKI Z900RS Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping