Renew the image of your bike with the New Generation Sport from Puig. Manufactured in 3mm methacrylate, material that guarantees high resistance to possible impacts and provides a great aerodynamic capacity, being insurmountable against the wind. The product has been tested in the wind tunnel, achieving the best results, therefore, Puig provides this study with the majority of the pieces. Puig has taken into account the diversity of this style of motorcycle and has a model for each of the most current motorcycles. In addition, for the piece to perfectly adapt to the aesthetic line of the motorcycle, Puig has available a wide variety of colors of carenabris to choose. The assembly of the piece is an easy task and fits perfectly to the machine. To facilitate the assembly, Puig serves together with the fairing instructions for coupling. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
DIMENSIONS (HEIGHT X WIDTH): 320 X 290 MM
suitable for :
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2018
HUSQVARNA VITPILEN 401 2018
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2019
HUSQVARNA VITPILEN 401 2019
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2020
HUSQVARNA VITPILEN 401 2020
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2021
HUSQVARNA VITPILEN 401 2021
HUSQVARNA SVARTPILEN 125 2021
HUSQVARNA SVARTPILEN 125 2022
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2022
HUSQVARNA VITPILEN 401 2022
HUSQVARNA SVARTPILEN 125 2023
HUSQVARNA SVARTPILEN 401 2023
HUSQVARNA VITPILEN 401 2023
HUSQVARNA VITPILEN 125 2024
HUSQVARNA VITPILEN 125 2025
| Item ID | 62838 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9702H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1300 g |
| Net weight | 800 g |
| Dimensions | 93×369×323 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9702H New Generation Sport fitted for HUSQVARNA SVARTPILEN 401 Getönt
PU 9702H Windshield Naked New Generation Sport Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping