At Puig, we have developed a new product line specifically designed to protect the motorcycle’s main headlight from impacts caused by objects or insects during riding. These protectors, made of polycarbonate or acrylic depending on the model, offer effective protection without compromising visibility or the vehicle’s original design. The mounts, made of steel and coated with black epoxy paint, ensure high weather resistance and preserve the motorcycle’s original aesthetics.
MATERIAL: POLYCARBONATE
suitable for :
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2017
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2017
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2018
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2018
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2019
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2019
KTM 1290 SUPER ADVENTURE R 2020
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S 2020
| Item ID | 62735 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 9470W |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1280 g |
| Net weight | 780 g |
| Dimensions | 94×370×320 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 9470W Headlight Protector fitted for KTM 1290 SUPER ADVENTURE R Transparent
PU 9470W Transparent
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping