Puig's Sport screens are designed under the concepts of aesthetics and functionality in equal parts, for riders looking for an accessory that enhances the look of their bike. These screens match the lines of the bike thanks to the different colors available. In turn, they aerodynamically protect the rider by offering a clear and optimal field of view for relatively short trips or urban riding. Its compact dimensions, slightly smaller than the original screen if any, provide the rider with remarkable protection and a feeling of comfort, as well as a sporty aesthetic without diminishing the rider's field of vision. Designed and manufactured in Barcelona with the most advanced technologies, Puig Sport domes are made of 3 or 4mm thick acrylic material, available in various colors. Its finish has rounded edges to offer maximum safety, complying with German TÜV regulations. All Sport screens come with their aerodynamic study comparing our screen with the original in order to see the results extracted from the virtual wind tunnel and its real performance. Check if the part number is homologated by the German KBA and if it is already included in the homologation in the DOCUMENTS section. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Dimensions (H x W): 320 x 330 mm
suitable for :
KTM 1190 ADVENTURE 2013
KTM 1190 ADVENTURE 2014
KTM 1050 ADVENTURE 2015
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2015
KTM 1190 ADVENTURE 2015
KTM 1050 ADVENTURE 2016
KTM 1190 ADVENTURE 2016
KTM 1290 SUPER ADVENTURE 2016
KTM 1290 SUPER ADVENTURE T 2017
KTM 1090 ADVENTURE 2017
KTM 1090 ADVENTURE R 2017
KTM 1090 ADVENTURE R 2018
KTM 1090 ADVENTURE 2018
KTM 1090 ADVENTURE R 2021
KTM 1090 ADVENTURE R 2022
KTM 1090 ADVENTURE R 2023
KTM 1090 ADVENTURE 2021
KTM 1090 ADVENTURE 2022
KTM 1090 ADVENTURE 2023
KTM 1190 ADVENTURE R 2013
KTM 1190 ADVENTURE R 2014
KTM 1190 ADVENTURE R 2015
KTM 1190 ADVENTURE R 2016
| Item ID | 186497 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6847H |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 940 g |
| Net weight | 440 g |
| Dimensions | 520×380×90 mm |
PUIG 6847H Sport Screen fitted for KTM 1190 ADVENTURE Getönt
PU 6847H Sport Screen Getönt
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping