Puig engine guards for moto gives a comprehensive protection of the motorcycle engine area. Puig has developed a wide range steel tube protections, which are manufactured using high quality machining and precision welds for a precise mounting process. Puig's engine guards are the perfect complement to adventure bikes, in which the absence of fairing makes them specially vulnerable to hits in the event of an accident. With this accessory, the bike gains in safety and rigidity, as well as receiving an aesthetic complement that reinforces its image and gives a greater sense of robustness. They are available in black and gray depending the model.
25MM Ø
suitable for :
HONDA NC750S 2016
HONDA NC750X 2016
HONDA NC750S 2017
HONDA NC750X 2017
HONDA NC750S 2018
HONDA NC750X 2018
HONDA NC750S 2019
HONDA NC750X 2019
HONDA NC750S 2020
HONDA NC750X 2020
HONDA NC750SD 2016
HONDA NC750SD 2017
HONDA NC750SD 2018
HONDA NC750SD 2019
HONDA NC750SD 2020
HONDA NC750XD 2016
HONDA NC750XD 2017
HONDA NC750XD 2018
HONDA NC750XD 2019
HONDA NC750XD 2020
HONDA NC750S 2015
HONDA NC750S 2014
HONDA NC750XD 2014
HONDA NC750XD 2015
HONDA NC700S 2013
HONDA NC700S 2012
HONDA NC700X 2013
HONDA NC700X 2012
HONDA NC750SD 2015
HONDA NC750SD 2014
HONDA NC750X 2015
HONDA NC750X 2014
| Item ID | 186417 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6387N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 4320 g |
| Net weight | 3820 g |
| Dimensions | 160×505×310 mm |
PUIG 6387N Engine guards fitted for HONDA NC750S Schwarz
PU 6387N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping