The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair passenger
suitable for :
SUZUKI GSX-R1000 2005
SUZUKI GSX-R600 2006
SUZUKI GSX-R750 2006
SUZUKI GSR600 2006
SUZUKI GSX-R1000 2006
SUZUKI GSX-R1000 2007
SUZUKI GSX-R600 2007
SUZUKI GSX-R750 2007
SUZUKI GSR600 2007
SUZUKI GSX-R600 2008
SUZUKI GSX-R750 2008
SUZUKI GSX-R1000 2008
SUZUKI GSR600 2008
SUZUKI GSR600 2009
SUZUKI GSX-R1000 2009
SUZUKI GSX-R750 2009
SUZUKI GSX-R600 2009
SUZUKI SFV650 GLADIUS 2009
SUZUKI GSR600 2010
SUZUKI GSX-R600 2010
SUZUKI GSX-R750 2010
SUZUKI GSX-R1000 2010
SUZUKI SFV650 GLADIUS 2010
SUZUKI SFV650 GLADIUS 2011
SUZUKI GSR600 2011
SUZUKI GSR750 2011
SUZUKI GSX-R600 2011
SUZUKI GSX-R1000 2011
SUZUKI GSX-R1000 2012
SUZUKI SFV650 GLADIUS 2012
SUZUKI GSR750 2012
SUZUKI GSX-R600 2012
SUZUKI SFV650 GLADIUS 2013
SUZUKI GSR750 2013
SUZUKI GSX-R600 2013
SUZUKI GSX-R1000 2013
SUZUKI INAZUMA 2013
SUZUKI GSX-R600 2014
SUZUKI GSX-R1000 2014
SUZUKI GSR750 2014
SUZUKI SFV650 GLADIUS 2014
SUZUKI INAZUMA 2014
SUZUKI GSX-R1000 2015
SUZUKI GSX-R600 2015
SUZUKI INAZUMA 2015
SUZUKI SFV650 GLADIUS 2015
SUZUKI GSR750 2015
SUZUKI GSR750 2016
SUZUKI SV650 2016
SUZUKI GSX-R600 2016
SUZUKI INAZUMA 2016
SUZUKI GSX-R1000 2016
SUZUKI SV650 2017
SUZUKI SV650 2018
SUZUKI SV650X 2018
SUZUKI SV650 2019
SUZUKI SV650X 2019
SUZUKI SV650 2020
SUZUKI SV650X 2020
SUZUKI SV650 2021
SUZUKI SV650X 2021
SUZUKI SV650 2022
SUZUKI SV650 2023
SUZUKI SV650 2024
SUZUKI SV650 2025
SUZUKI B-KING 2008
SUZUKI B-KING 2009
SUZUKI B-KING 2010
SUZUKI B-KING 2011
SUZUKI SV650X 2022
SUZUKI SV650X 2023
SUZUKI SV650X 2024
SUZUKI SV650 2026
SUZUKI GSX-R750 2011
SUZUKI GSX-R750 2012
SUZUKI GSX-R750 2013
SUZUKI GSX-R750 2014
SUZUKI GSX-R750 2015
SUZUKI GSX-R750 2016
| Item ID | 38097 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6353N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 600 g |
| Net weight | 100 g |
| Dimensions | 45×88×117 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6353N Vintage Footpegs fitted for SUZUKI GSX-R1000 Schwarz
PU 6353N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping