The Vintage Footpegs by Puig have been designed to adapt naturally to retro-style motorcycles, both for the stock series and for the most personal preparations. These footrests are manufactured starting from an aluminum block, on which an anodized finish is made and a rubber support is mounted to improve the grip of the boot and the isolation of vibrations. In spite of its classic shapes, ergonomics have been taken into account in its design, with the inclined outer end to increase the ground clearance. His dimensions, 72 mm x 27 mm, allow a correct support of the foot and some marks have been recorded in the body to ensure the precision in its assembly, which allows the regulation in inclination. The Vintage footrests are available in black and silver, weigh 90 grams and are ABE approved and TÜV certified. Please check the ABE carefully to see if this part is suitable for your motorcycle.
Head by pair passenger
suitable for :
HONDA CROSSRUNNER 2011
HONDA CROSSRUNNER 2012
HONDA CROSSRUNNER 2013
HONDA CROSSRUNNER 2014
HONDA MSX125 2014
HONDA MSX125 2015
HONDA MSX125 2016
HONDA MSX125 2017
HONDA MSX125 2018
HONDA MSX125 2019
HONDA MSX125 2020
| Item ID | 38090 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 6345N |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 600 g |
| Net weight | 100 g |
| Dimensions | 44×87×87 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 6345N Vintage Footpegs fitted for HONDA CROSSRUNNER Schwarz
PU 6345N Schwarz
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping