Customize your bike with the special arch strips from Puig. Thanks to its design, you will be able to equip your motorbike with that racing character that you have always wanted. These are strips made with the same material as premium arch strips, PVC, but with the peculiarity of being wider and prints the name of the motorcycle, they are offered in a great variety of colors. The strips are compatible with tires from 14" to 21" inches. Thanks to its PVC construction, Puig strips will be spared against any impacts or scratches and also add protection against sun rays. Puig special arch strips are available for the most popular motorcycles on the market and they come in many colors. As for the installation, it is very easy to apply, since it has an adhesive strip that will allow you to stick it and detach it before its final application.
GAME 8 STRIPS ON ARCH - LOGO GSR
suitable for :
SUZUKI GSR600 2006
SUZUKI GSR600 2007
SUZUKI GSR600 2008
SUZUKI GSR600 2009
SUZUKI GSR600 2010
SUZUKI GSR600 2011
SUZUKI GSR750 2011
SUZUKI GSR750 2012
SUZUKI GSR750 2013
SUZUKI GSR750 2014
SUZUKI GSR750 2015
SUZUKI GSR750 2016
| Item ID | 37730 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | 5989R |
| Manufacturer | Puig |
| Manufacturing country | Spain |
| Content | 1 piece |
| Weight | 640 g |
| Net weight | 140 g |
| Dimensions | 146×502×4 mm |
| Customs tariff number | 87141900 |
PUIG 5989R Special arch strips fitted for SUZUKI GSR600 Rot
PU 5989R Rot
| Availability: | Ready for shipping, delivery in 48h |
|---|
* Incl. VAT excl. Shipping